Openshift Uygulaması Oluşturmak

Merhaba, bu yazımda sizlere Openshift ile ücretsiz Java uygulama sunucusu oluşturmayı ve deploy etmeyi anlatacağım.

  • RHC Tools

  • Ruby

Öncelikle bu linkten Ruby’nin son sürümünü indiriyoruz. Yükleme ekranında “Add Ruby executables to your PATH” şeklinde çıkan tiki işaretliyoruz.
Yükleme bittikten sonra komut satırına

yazıyoruz ve karşımıza Merhaba şeklinde bir yazı çıkıyorsa düzgün yüklenmiş demektir.

  • Git

Uygulamamızı uzaktan kontrol etmek için bu linkten Git’i indiriyoruz ve kuruyoruz. Daha sonra komut satırına

yazdığımızda aşağıdaki gibi bir yazı görüyorsak düzgün  yüklenmiş demektir

  • OpenShift Client Tools

Şimdi ise rhc‘yi yüklemek için komut satırında aşağıdaki komutu çalıştırıyoruz ve yüklemeyi başlatıyoruz.

daha sonra komut satırına rhc yazarak Openshift hesabımıza bağlanıyoruz. Ve yükleme işlemi doğrulanıyor.

  • Uygulama Oluşturmak

1

2

3

 

  • Eclipse

Eclipse’i açıyoruz ve Help > Eclipse Marketplace bölümüne giriyoruz. Daha sonra arama yerine jboss yazarak karşımıza çıkan Jboss Tools‘u yüklüyoruz.

4

Daha sonra New project’den Openshift Application‘ı seçiyoruz ve Openshift üyeliğimiz ile giriş yapıyoruz. Ardından Use exiting application‘u işaretliyoruz ve oluşturduğumuz uygulamayı seçiyoruz.

5

Son aşamada clone destination belirleyerek sunucudaki dosyaların nerede depolanacağını belirtiyoruz. Ardından SSH2 Preferences linkine tıklıyoruz ve açılan pencereden Key Management seçip Generate RSA Key diyoruz. Ardından en alttaki şifre yerine bir şifre belirleyip giriyoruz ve Save private key diyip username/.ssh klasörüne kaydediyoruz.

6

Daha sonra SSH Keys wizard‘a tıklayıp Add existing diyip kaydettiğimiz keyi seçip bir isim vererek tamam diyoruz. Finish’e basarak uygulamayı bilgisayarımıza kopyalıyoruz ve belirlediğimiz şifreyi giriyoruz ve işlemimiz tamamlanıyor.

Bundan sonra projemizi localde nasıl üzerinde işlem yapıyorsak o şekilde düzenleyebiliyoruz. Sunucuya atmak için de proje ismine sağ tıklayıp Team>Commit diyoruz ve bir açıklama girerek Commit and Push diyoruz.